پنجره چوبی(ترمووود)

ترمووود (ترمو چوب، چوب ترمو، ترموود یا ترمو وود) فرایند خشک کردن چوب با حرارت همراه با بخار آب و گردش هوا می‌باشد. مغز چوب در این فرایند به دمایی بین ۱۸۵ تا ۲۱۲ درجه سانتی گراد رسیده و بسته به نوع گونه چوب، ضخامت و رطوبت اولیه آن معمولاً بین ۴۸ تا ۱۴۴ ساعت به طول می‌انجامد.

با استفاده از این روش عمده نکات منفی استفاده از چوب تقریباً از بین می‌روند. به دلیل دمای بالایی که به ترمو وود وارد می‌گردد، زنجیره‌های سلولزی شکسته شده، اسیدها تجزیه شده، از هر گونه جانور میکروسکوپی و حشرات پاک شده و محیط رشد برای هر گونه قارچ یا کپک از بین می‌رود. بخش عمده رزین چوب از آن خارج می‌شود و آن قسمتی که باقی می‌ماند به شکل بلور در آمده و بی ضرر می‌گردد.

در فرایند ترمو کردن، ابتدا میزان رطوبت چوب به صفر درصد کاهش داده می‌شود و در انتهای فرایند به حدود ۴ تا ۶ درصد رسانده می‌شود. با این روش، چوب در مقابل تاب برداشتن، تغییر ابعاد و حرکت مقاوم می‌گردد.

کیفیت الوار استفاده شده در فرایند ترمو کردن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. تولید ترمو چوب تنها از بالاترین کیفیت مواد اولیه امکان‌پذیر است که این خود گواهی بر کیفیت محصولات نهایی شرکت می‌باشد. هر چند که این فرایند قابلیت اعمال بر روی کلیه گونه‌های مختلف چوبی را داراست، ولی با توجه به معیارهای فنی و اقتصادی گونه‌های کاج، نوئل، زبان گنجشک (ون)، بلوط، ممرز، توس، آسپن، ایروکو، تالی و موونگی به عنوان گونه‌های منتخب مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنا بر نوع گونه چوب تنظیمات متناسب با آن در فرایند صورت می‌گیرد.

ترمو وود دارای ۲ روش استاندارد تولید Thermo-Sو Thermo-D می‌باشد.

حرف S درThermo-S به جای کلمه Stability یا پایداری است که محصولات این روش، بین ۶ الی ۸ درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت. گونه‌های سوزنی این محصولات برای استفاده در اجزای داخل ساختمان، اتصالات در محیط خشک، مبلمان داخل، سونا، اجزای درب و پنجره و گونه‌های پهن برگ برای اتصالات در هر آب و هوا، مبلمان، کف پوش، سونا و مبلمان فضای سبز توصیه می‌گردند.

حرف D در Thermo-D به جای کلمه Durability یا دوام است که محصولات این روش، بین ۵ الی ۶ درصد بسته به میزان رطوبت محیط تغییر ابعاد یا تورم خواهند داشت. گونه‌های سوزنی این محصولات برای استفاده در نما و دیوار، درب‌های بیرونی، پشت پنجره، سونا، حمام و سرویس بهداشتی، کف پوش و مبلمان فضای سبز و گونه‌های پهن برگ برای تمام مصارف مشابه نوع S با رنگ تیره‌تر توصیه می‌گردند.

فرایند ترمو چوب Thermowood این فرایند به سه فاز تقسیم می‌شود:

فاز ۱ – افزایش دما: دمای چوب به سرعت با استفاده از گرما و بخار آب به حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد رسانده می‌شود. سپس به آرامی دمای چوب به ۱۳۰ درجه سانتی گراد افزایش داده می‌شود. از بخار آب برای جلوگیری از ترک برداشتن سطح چوب در طول فرایند بهره‌گیری می‌شود. همچنین بخار آب مانع فعل و انفعالات شیمیایی درون چوب می‌گردد. رطوبت داخل ترمو وود در این فاز به حدود صفر می‌رسد.

فاز ۲ – تغییرات ترمو: در این مرحله دما به حدود ۱۸۵ تا ۲۱۲ درجه سانتی گراد افزایش می‌یابد. میزان افزایش بستگی به رده ترمو چوب داشته و زمانی که به دمای مورد نظر رسید حدود ۲ الی ۳ ساعت در این دما نگه داشته می‌شود. بخار آب مانع آتش گرفتن چوب در دمای بالا شده و همچنین مانع فعالیت شیمیایی نیز می‌گردد.

فاز ۳ – خنک کردن: در این مرحله با پاشیدن آب بر روی چوب‌ها دمای آنها کاهش یافته و این امر تا رسیدن چوب به رطوبت مورد نظر ادامه پیدا می‌کند.

چوب به عنوان ماده اولیه می‌تواند سبز و یا خشک شده باشد. اگر فرایند با چوب سبز آغاز شود، می‌توان چوب را در یک فاصله زمانی بسیار کوتاه خشک نمود. فرایند ترمو چوب برای انواع گونه‌های سوزنی و پهن برگ مناسب بوده و تنها لازم است برای هر گونه خاص تنظیمات مناسب در سیستم اعمال گردد.

فرایند ترمو وود از منظر مولکولی چوب خام از نظر مولکولی دارای پیوندهای هیدروکسیل OH است که موجب جذب آب به درون بافت‌های چوب می‌گردد.

با خشک کردن چوب به روش‌های متداول، مولکول‌های آب H2O از بافت چوب خارج شده و رطوبت داخل چوب به حدود ۱۰ درصد کاهش می‌یابد.

در فرایند ترمو وود، با شوک حرارتی حدود ۲۰۰ درجه سانتیگراد که بر روی چوب‌های خشک شده صورت می‌گیرد، پیوندهای هیدروکسیلی گسسته شده و از این پس دیگری فاکتوری برای جذب آب به داخل بافت چوب وجود ندارد. با قرار گرفتن آب در مجاورت چوب ترمو وود، به صورت سطحی بر روی چوب نفوذ کرده و به سرعت تبخیر می‌شود.

Copyright © 2015 - www.iran-door.ir All Rights Reserved
Design by: DARIUSH ZAMANI